Facebook Twitter You Tube

Kalanand Awards 2017 with fellowships

List Of Award Winners with fellowships (namewise)

State City Awards First Name Middle Name Last Name
Karnataka Bangalore City Award for Bangalore  Sajeesh K A
Gujarat Anand City Award for Anand Jadav Jyotsanaben Abhesangbhai
Tripura Agartala Merit Award for North East Zone Goutam Acharjee Acharjee
West Bengal Kolkata East Zone Silver Medal Award for Digital Art Ishita   Adhikary
Maharashtra Navi Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Raman Nagnath Adone
Delhi Delhi M.F. Husain Award Nidhi   Agarwal
Uttar Pradesh Sikandrabad City Award for Sikandrabad Saloni   Agarwal
Punjab Mohali North Zone Bronze Medal Award for Rangoli Shivangi   Aggarwal
Gujarat Vadodara All India Gold Medal Award for Print Making  Preeti   Agrawal
Delhi  Delhi  Zonal Platinum Artist Award Shiv Chander Ahuja
Tamil Nadu Thiruthuraipoondi Merit Award for South Zone Alexander T Alex Alex
Andra Pradesh Narasaraopet City Award for Narasaraopet Shaik Ashraf Ali
Kerala Kochi Woman Artist Award for Kerala State Anupama   Alias
Madya Pradesh Bhopal All India Bronze Medal Award for Ceramics Ritika   Anand
Maharashtra Sawantwadi K.H. Ara Award Devdatta Savalaram Aradkar
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Somya   Arora
Haryana Karnal City Award for Karnal  Anu   Arora
Haryana Gurgaon North Zone Gold Medal Award for Drawing  Tanisha   B
Karnataka Tumkur Merit Award for South Zone Naveen Kumar B
Maharashtra Baramati City Award for Baramati  Madhuja Shantaram Badgujar
Chhattisgarh Rajnandgaon Central Zone Silver Medal Award for Painting Siddhant Singh Baghel
Delhi Delhi North Zone Bronze Medal Award for Installation Priyanka Bhardwaj Bajaj
Haryana Gurgaon North Zone Gold Medal Award for Painting  Tanisha   Bakshi
Punjab Pathankot City Award for Pathankot Renu   Bala
Andra Pradesh Hyderabad Merit Award for South Zone Pradip   Banerjee
Haryana Thanesar City Award for Thanesar Rakesh   Bani
Haryana Thanesar Merit Award for Haryana State Rakesh   Bani
Chhattisgarh  Bhatapara  Merit Award for Central Zone Samiksha   Bansal 
Gujarat Ahmedabad Merit Award for Gujarat State Vinit Bhogilal Barot
Gujarat Anand West Zone Silver Medal Award for Print Making Viral Harshd Bhai Barot
Maharashtra Palghar City Award for Palghar  Radhika Kishor Barve
Gujarat Vadodara West Zone Bronze Medal Award for Drawing Sudeep Kumar Bashyal
Karnataka Gulbarga South Zone Bronze Medal Awrd for Tapestry/Textile Art Shams Unnisa Begum
Karnataka Gulbarga South Zone Silver Medal Awrd for Tapestry/Textile Art Syeda   Begum
Orissa Bhubaneswar Merit Award for East Zone Girish Chandra Behera
Orissa Khordha Woman Artist Merit Award for East Zone Chinmayee   Behera
Maharashtra Parbhani West Zone Bronze Medal Award for Tapestry/Textile Art Amol Dilip Bele
Madya Pradesh Indore City Award for Indore Swatantra   Beliya
West Bengal Bardhaman Zonal Platinum Artist Award Ajaysingh Daljitsingh Bhadoriya
Maharashtra Thane West Zone Silver Medal Award for Rangoli Yogesh Manohar Bhagane
Jharkhand Lohardaga Merit Award for East Zone Vijay   Bhagat
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Chetan   Bhakuni
Goa Marmagao Merit Award for Goa State Vijay Mohan Bhandare
Rajasthan Jodhpur City Award for Jodhpur Akshita   Bhandari
Uttar Pradesh Varanasi  Merit Award for Central Zone Chandan   Bhardwaj
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Bronze Medal Award for Photography Rashmi   Bhargava
Himachal Pradesh Shimla Woman Artist Award for Himachal Pradesh State  Manisha   Bhatia
Delhi Delhi Platinum Artist Award Shovin   Bhattacharjee
Meghalaya Shillong North East Zone Bronze Medal Award for Digital Art Shampa   Bhattacharjee
West Bengal Durgapur City Award for Durgapur Angshita   Bhattacharya
West Bengal Baharampur Woman Artist Merit Award for East Zone Jayita   Bhattacharyya
Rajasthan Banswara City Award for Banswara Abhilasha R. Bhavsar
Assam Guwahati Woman Artist Award for Assam State Sujata   Bhowmick
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Debiprasad   Bhunia
Madya Pradesh Indore City Award for Indore Aparna   Bidasaria
Madya Pradesh Indore City Award for Indore Kavita   Bordia
Assam Sibsagar Merit Award for North East Zone Promud   Boruah
Assam Sibsagar North East Zone Bronze Medal Award for Print Making Promud   Boruah
West Bengal Srirampore City Award for Srirampore Sarmistha   Bose
Assam Kokrajhar Merit Award for North East Zone Daimalu   Brahma
Kerala Kochi South Zone Silver Medal Award for Drawing Haris Babu CC
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Silver Medal Award for Painting Anindita   Chakraborty
Karnataka Mysore Merit Award for South Zone Manjushri   Chakraborty
Karnataka Mysore South Zone Silver Medal Award for Ceramics  Manjushri   Chakraborty
West Bengal Calcutta East Zone Bronze Medal Award for Digital Art Arindam   Chakraborty
West Bengal Kolkata East Zone Bronze Medal Award for Ceramics Debajit   Chakraborty
West Bengal Kolkata East Zone Silver Medal Award for Drawing Gourav   Chakraborty
Andra Pradesh Hyderabad Merit Award for Drawing Anju   Chandran
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Bronze Medal Award for Ceramics Anju   Chandran
Chhattisgarh Ambikapur City Award for Ambikapur Divya   Chaturvedi
Rajasthan Tonk City Award for Tonk Kavita - Chaudhary
Chhattisgarh Bilaspur Woman Artist Award for Chattisgarh State Vijaya   Chauhan
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Krishna   Chauhan
Gujarat Vadodara West Zone Gold Medal Award for Paitning  Rashesh Ishwarbhai Chauhan
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Silver Medal Award for Tapestry Textile art Neelam   Chaurasia
Karnataka Gulbarga Zonal Platinum Artist Award Shankar Bhimla Chavan
Maharashtra Kolhapur West Zone Gold Medal Award for Photography Jaysing Balaso Chavan
Maharashtra Nagpur Merit Award for Maharashtra State Vinod Nanaji Chavan
Gujarat Vadodara Merit Award for Gujarat State Shailes A. Chavda
Goa Aldona Merit Award for Goa State Sunil Dharma Chawdiker
Tamil Nadu Nagapattinam City Award for Nagapattinam  Elan   Cheziyan
Maharashtra Aurangabad Merit Award for Maharashtra State Balkrushna Prabhakar Chhadidar
Gujarat Vadodara Woman Artist Merit Award for West Zone Maitri Vijay Chheda
Tamil Nadu Chennai South Zone Silver Medal Award for Print Making Murali   Chinnasamy
Haryana Panchkula City Award for Panchkula Diksha   Chitkara
Delhi Delhi Woman Artist Merit Award for Delhi Zone Rinku   Choudhary
West Bengal Alipurduar City Award for Alipurduar Shobha   Choudhary
West Bengal Kolkata Merit Award for Drawing Shobha   Choudhary
Karnataka Mangalore Merit Award for Karnataka State Pankaj Kumar Chouhan
Andra Pradesh Hyderabad Jehangir Sabavala Award Sumanta   Chowdhury
Delhi Delhi North Zone Bronze Medal  Award for Ceramics Srinia   Chowdhury
Tripura Agartala All Bronze Medal Award for Print Making Dhananjoy Singh Chowdhury
Tripura Agartala North East Zone Bronze Medal Award for Painting Dhananjoy Singh Chowdhury
West Bengal Srirampore East Zone Silver Medal Award for  Ceramics Sarban   Chowdhury
Maharashtra Kolhapur West Zone Bronze Medal Award for Sculpture Atul Chandrakant Dake
Assam Rangia City Award for Rangia Ratul Chandra Das
Assam Rangia North East Zone Bronze Medal Award for Photography Dimpee   Das
Delhi Delhi Delhi Zone Gold Medal Award for Painting Pranati   Das
Delhi Delhi Merit Award for Sculpture Subrata   Das
Orissa Anandapur All India Bronze Medal Award for Photography Manas  Kumar Das
Orissa Bhubaneswar Merit Award for East Zone Manas Kumar Das
West Bengal Asansol City Award for Asansol Priyanka   Das
West Bengal Baharampur East Zone Bronze Medal Award for Drawing Ganesh   Das
West Bengal Durgapur East Zone Silver Medal Award for Rangoli Aparna Dutta Das
West Bengal Kolkata All India Gold Medal Award for Photography Sucheta   Das
West Bengal Suri East Zone Gold Medal Award for Installation Tarak Nath Das
Gujarat Ahmedabad West Zone Gold Medal Award for Tapestry/Textile Art Alpesh J Dave
Maharashtra Ratnagiri West Zone Gold Medal Award for Rangoli Uday Anant Dawal
Maharashtra Thane City Award for Thane Yojana Milind Dehankar
Maharashtra Lonavla City Award for Lonavla Nandita Vijay Desai
Maharashtra Pune West Zone Silver Medal Award for Sculpture Asawari S Deshpande
Haryana Kaithal City Award for Kaithal Diksha   Dhingra
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Tripti Ashok Dhiwar
Andra Pradesh Hyderabad Merit Award for Drawing Vijay Manikchand Dhore
Gujarat Mahesana All India Gold Medal Award for Digital Art Unmesh   Dinda
Gujarat Mahesana City Award for Mahesana Sunita Gupta Dinda
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Chand Kumar Doliya
Haryana Samalkha City Award for Samalkha Richa   Duhan
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Chaganti   Durga Prasad
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Chaganti   Durgaprasad
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Bronze Medal Award for Installation Sukalyan   Dutta
Gujarat Vadodara West Zone Gold Medal Award for Installation Debasish   Dutta
Jharkhand Dhanbad East Zone Silver Medal Award for Sculpture Mithun Kumar Dutta
West Bengal Bardhaman Woman Artist Award for West Bengal State Rachita   Dutta
West Bengal Medinipur City Award for Medinipur Nivedita   Dutta
Karnataka Bangalore City Award for Bangalore  Ashwini Sarvesh Faldesai
Kerala Malappuram Merit Award for South Zone Jince   Fantasy
Goa Margao Merit Award for Goa State Glen Jesus Fernandes
Goa Marmagao Merit Award for Goa State Kausalya Ramdas Gadekar
Goa Panaji Merit Award for Goa State Siddharth Pradeep Gaitonde
Gujarat Vadodara West Zone Bronze Medal Award for Rangoli Bhavin Panabhai Gamit
Jammu and Kashmir Anantnag North Zone Silver Medal Award for Paitning  Faisal Zahoor Ganai
Maharashtra Washim West Zone Bronze Medal Award for Painting Gopinath Murlidhar Gangawane
Tripura Agartala Woman Artist Award for Tripura State Tapasree Ganguly Ganguly
Uttar Pradesh NOIDA Central Zone Gold Medal Award for Photography Gaurav   Gangwar
Delhi Delhi Merit Award for Photography Anshul   Gautam
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Atul Kisan Gendle
Maharashtra Navi Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Vikas Sudhakar Gharkar
West Bengal Bally East Zone Silver Medal Award for Photography Asit Kumar Ghatak
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Bronze Medal Award for Digital Art Kishore   Ghosh
Chhattisgarh Raipur Central Zone Gold Medal Award for Installation Indira Purkayastha Ghosh
West Bengal Barasat East Zone Bronze Medal Award for Rangoli Tandra   Ghosh
West Bengal Howrah City Award for Howrah Raju   Ghosh
West Bengal Howrah Merit Award for Photography Krishnasis   Ghosh
Maharashtra Mumbai West Zone Silver Medal Award for Digital Art Sayali Shyamkant Ghotikar
Maharashtra Thane Merit Award for Photography Sayali Shyamkant Ghotikar
Assam Sibsagar Merit Award for North East Zone Bhaskar Jyoti Gogoi
Madya Pradesh Katni City Award for Katni Parul Megh Golchha
Kerala Kannur South Zone Gold Medal Awrd for Tapestry/Textile Art Manish Kumar Gond
Karnataka Bangalore City Award for Bangalore Aparajita   Gopal
Kerala Thrissur City Award for Thrissur Nitha   Gopalan
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Sangeeta   Grover
Delhi Delhi North Zone Gold Medal Award for Tapestry/Textile Art Sangeeta   Grover
Delhi Delhi Woman Artist Merit Award for Delhi Zone Sangeeta   Grover
Chhattisgarh Raigarh Central Zone Bronze Award for Rangoli Soniya   Gupta
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Mohit   Gupta
Delhi Delhi Merit Award for Sculpture Gaurav   Gupta
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Shrishti   Gupta
Orissa Raurkela City Award for Raurkela Mona   Gupta
Uttar Pradesh Deoria All India Bronze Medal Award for Digital Art Tarkeshwar   Gupta
Uttar Pradesh   Woman Artist Award for UttarPradesh State Ekta   Gupta
West Bengal Sainthia East Zone Bronze Medal Award for Sculpture Shyamali   Haldar
Goa Margao City Award for Margao  Vatsala Vasant Hede
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Ganesh   Hire
Maharashtra Solapur V.A. Mali Award Suraj Prakash Howale
Karnataka Gulbarga Merit Award for South Zone Shahed Pasha Husain
Karnataka Chitradurga City Award for Chitradurga Malleshi ----- HV
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Ashish Ramchandra Irap
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Siddhi Ramchandra Jadhav
Maharashtra Thane Merit Award for Mumbai Zone Swapnil Sanjay Jadhav
Maharashtra Shirpur-Warwade City Award for Shirpur-Warwade Nusrat   Jahan
Maharashtra Along Merit Award for Maharashtra State Kunal Chunilal Jain
Haryana Thanesar Merit Award for Haryana State Anand   Jaiswal
Karnataka Gulbarga South Zone Gold Medal Award for Print Making Chadrahas Yallappa Jalihal
Gujarat Vadodara West Zone Silver Medal Award for Drawing Dattatray Devrao Jamale
Assam Barpeta Merit Award for North East Zone Manirud   Jaman
Gujarat Ahmedabad Merit Award for Drawing Yash Rajeshkumar Jani
Bihar Madhubani City Award for Madhubani Deeksha   Jha
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Pradyyumna Gurrunath Jivane
Chandigarh Chandigarh North Zone Gold Medal Award for Sculpture Gurpreet Kaur Jolly
Maharashtra Nanded-Waghala City Award for Nanded-Waghala Smruti Vinod Joshi
Kerala Kochi South Zone Bronze Medal Award for Print Making Jayesh   K K
West Bengal Suri East Zone Gold Medal Award for Drawing Suman   Kabiraj
West Bengal Suri Merit Award for East Zone Suman   Kabiraj
Karnataka Dharwad Woman Artist Award for Karnataka State Urmila Chandrakant Kachvimath
Haryana Jhajjar Woman Artist Award for Haryana State Anita Kumari Kadian
Karnataka Bangalore City Award for Bangalore  Indraneel Madhav Kale
Assam Nalbari City Award for Nalbari Rima   Kalita
Maharashtra Mumbai Woman Artist Merit Award for Mumbai Zone Saloni Madhusudan Kamble
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Pradeep Kumar Kandula
Gujarat Junagadh Woman Artist Merit Award for West Zone Sweta Girdharbhai Kaneria
Tamil Nadu Uthamapalayam All India Gold Medal Award in Sculpture Ramkumar   Kannadasan
Uttar Pradesh Kanpur City Award for Kanpur Vaishali   Kanoujiya
Gujarat Vadodara Merit Award for Gujarat State Hardik Bhupendrabhai Kansara
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Tapestry/Textile Art Ayushi   Kapoor
Uttar Pradesh Modinagar Central Zone Bronze Medal Award for Drawing Ashok   Karkaria
West Bengal Baharampur East Zone Gold Medal Award for Painting Bikas   Karmakar
West Bengal Baharampur East Zone Silver Medal Award for Tapestry/Textile Art Barnali   Karmakar
West Bengal Rampurhat Merit Award for Drawing Siddhartha   Karmakar
Maharashtra Nagpur Merit Award for Maharashtra State Mouktik Sudhir Kate
Andra Pradesh Vijayawada City Award for Vijaywada Sivarama Prasad Kativarapu
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Kamaldeep   Kaur
Maharashtra Durgapur City Award for Durgapur Pranita Ganesh Kavitkar
Andra Pradesh Vijayawada South Zone Gold Medal Award for Sculpture Vijaya Praveen Kavuri
Manipur Thoubal City Award for Thoubal Devajit   Keithellakpam
Andra Pradesh Guntur South Zone Silver Medal Award for Installation Imran Liyakhath Ali Khan
Maharashtra Mumbai Zonal Platinum Artist Award Sultana   Khan
Uttar Pradesh Rampur City Award for Rampur Gazala Shahid Raza Khan
Haryana Jind City Award for Jind Monu   Khanderwal
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Installation Tanu Prakash Khandual
Maharashtra Mumbai West Zone Gold Medal Award for Ceramics Anjani   Khanna
Madya Pradesh Gwalior Woman Artist Merit Award for Central Zone Divya   Khare
Gujarat Deesa City Award for Deesa Anjali Madhu Khatri
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Digbijayee   Khatua
Orissa Kendrapara Merit Award for Orissa State Digbijayee   Khatua
Maharashtra Mumbai West Zone Silver Medal Award for Photography Sanket Sanjay Khuntale
Maharashtra Nagpur All India Silver Medal Award for Rangoli Ashlesha D Komajwar
West Bengal Bardhaman Merit Award for East Zone Akshay Pramod Korde
Gujarat Vadodara Merit Award for Sculpture Chandrashekar   Koteshwar
Kerala Kochi Merit Award for Drawing Akhil   Krishnan
Maharashtra Osmanabad City Award for Osmanabad Amit Harishchandra Kshirsagar
Maharashtra Kolhapur Merit Award for Maharashtra State Prashant Pramod Kulkarni
Madya Pradesh Gwalior Merit Award for Sculpture Gourav   Kulshrestha
Andra Pradesh Vizianagaram Merit Award for South Zone Kandula Pradeep Kumar
Chhattisgarh Rajnandgaon Central Zone Gold Medal Award for Print Making Tribhuvan   Kumar
Delhi Delhi All India Bronze Medal Award for Sculpture Kosal   Kumar
Delhi Delhi Delhi Zone Silver Medal Award for Painting Shri   Kumar
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Avinash   Kumar
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Deepak   Kumar
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Santosh   Kumar
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Rajesh   Kumar
Delhi Delhi North Zone Bronze Medal Award for Digital Art Abhishek   Kumar
Delhi Delhi North Zone Bronze Medal Award for Tapestry/Textile Art Pramod   Kumar
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Photography Kundan   Kumar
Madya Pradesh Indore City Award for Indore Praveen   Kumar
Uttar Pradesh Rath Central Zone Bronze Medal Award for Digital Art Sanjay   Kumar
Uttar Pradesh Sultanpur Central Zone Silver Award for Print Making Deepak   Kumar
Uttar Pradesh  Obra  Central Zone Bronze Medal Award for Installation Nishant   Kumar
Bihar Jamalpur Woman Artist Award for Bihar State Sarika   Kumari
Delhi Delhi Merit Award for Photography Anupama   Kumari
Uttar Pradesh Loni City Award for Loni Anni   Kumari
West Bengal Santipur City Award for Santipur Tanaya   Kundu
Delhi Delhi Merit Award for Sculpture Sunil Kumar Kushwaha
Maharashtra Mumbai All India Silver Medal Award for Painting Ashish Kushwaha Kushwaha
Karnataka Belgaum City Award for Belgaum Arpita Sachin Kute
Maharashtra Lonavla West Zone Bronze Medal Award for Digital Art Sachin Mahadev Kute
Uttaranchal Tehri-Garhwal City Award for Tehri-Garhwal Chinky   Kwankin
West Bengal Kolkata Platinum rtist Award Arup   Lodh
Maharashtra Ahmednagar West Zone Gold Medal Award for Sculpture Yogesh Devidas Lokhande
Karnataka Madhugiri Zonal Platinum Artist Award Mamatha   M R
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Megha   Madan
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Digital Art Rajkumar Havagirao Mahajan
Maharashtra Akola City Award for Akola Dhruti Mahendra Mahajan
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Sunil Shivlal Mahajan
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Silver Medal Award for Digital Art Asis Kumar Mahakhud
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Rakesh Kumar Mahala
Andra Pradesh Jaggaiahpet South Zone Bronze Medal Award for Painting Sai Kiran Maheswara
Andra Pradesh Vijayawada Merit Award for South Zone Sai Kiran Maheswara
Jharkhand Ramngarh Woman Artist Award for Jharkhand State Pinky Kumari Mahto
West Bengal Calcutta Zonal Platinum Artist Award Amitava   Maiti
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Sculpture Tarun   Maity
Delhi Delhi North Zone Gold Medal Award for Print Making Dillip   Majhi
Orissa Baripada East Zone Bronze Medal Award for Print Making Ramchandra   Majhi
Orissa Balasore Merit Award for East Zone Dilip Kumar Malik
Orissa Balasore Merit Award for East Zone Dilip Kumar Malik
Orissa Bhubaneswar Merit Award for Orissa State Prabal   Mallick
Maharashtra Uran City Award for Uran Greeshma Manari Manari
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Gagan Bihari Mandal
West Bengal Contai East Zone Gold Medal Award for Sculpture Ujjwal   Mandal
Goa Panaji Merit Award for Goa State Harsha  Jawahar Mandurkar
West Bengal Kolkata East Zone Bronze Medal Award for Installation Supriyo   Manna
Andra Pradesh Visakhapatnam Merit Award for South Zone Rama Krishna Manyala
Assam Guwahati North East Zone Gold Medal Award for Sculpture Siva Prasad Marar
Goa Panaji Merit Award for Goa State Rajendra Amar Mardolkar
Goa Panaji Merit Award for Goa State Rajendra Amar Mardolkar
Delhi Delhi Platinum Artist Award Gurmeet Singh Marwah
Delhi Delhi North Zone Gold Medal Award for Photography Jay Prakash Maurya
Delhi Delhi Woman Artist Merit Award for Delhi Zone Jasleena Kaur Mayll
Assam Guwahati North East Zone Gold Medal Award for Photography Jiban   Mazumder
Goa Panaji Woman Artist Award for Goa State Jyoti Dhaval Mehta
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Deepak Nagji Mer
Maharashtra Thane All India Silver Medal Award for Ceramics Kavita Jayesh Merchant
Maharashtra Sawantwadi Merit Award for Maharashtra State Ramchandra Subhash Mestri
Delhi Delhi Woman Artist Merit Award for North Zone Ratna   Mishra
Madya Pradesh Sagar City Award for Sagar Pallavi   Mishra
Maharashtra Mumbai West Zone Silver Medal Award for Tapestry/Textile Art Vijay Laxmi Mishra
Orissa Balangir East Zone Bronze Medal Award for Painting Om Prasad Mishra
Orissa Puri Merit Award for East Zone Subhendu   Mishra
Uttar Pradesh Ballia Central Zone Gold Medal Award for Digital Art Ashish Kumar Mishra
West Bengal Kolkata Merit Award for East Zone Subhendu   Misra
Gujarat Ahmedabad Merit Award for Gujarat State Priyank Bharatkumar Mistry
West Bengal Kolkata Merit Award for Sculpture Shantanu   Mitra
Madya Pradesh Gwalior Merit Award for Madhya Pradesh State Shahanshah   Mittal
Kerala Muvattupuzha South Zone Gold Medal Award for Drawing Akhil   Mohan
Delhi Delhi North Zone Bronze Medal Award for Print Making Trinath   Mohanty
Orissa Bhadrak Merit Award for Orissa State Manoj Kumar Mohanty
Orissa Bhubaneswar Woman Artist Award for Orissa State Pooja   Mohanty
Orissa  Bhubaneswar  Merit Award for East Zone Pinaki   Ranjan Mohanty 
Delhi  Delhi  Merit Award for Delhi Zone Chitranjan   Moharana 
Maharashtra Thane All India Gold Medal Award for Tapestry/Textile Art Akshata Parag Mokashi
West Bengal Calcutta East Zone Bronze Medal Award for Photography Sugato   Mukherjee
West Bengal Calcutta East Zone Gold Medal Award for Photography Bandita   Mukherjee
West Bengal Kolkata East Zone Silver Medal Award for Painting Chinmoy   Mukherjee
Tamil Nadu Chennai Merit Award for Drawing Mani   Murugesan
Gujarat Vadodara Merit Award for Drawing Kurma   Nadham
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Sankar   Nag
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Sankar   Nag
Goa Margao Merit Award for Goa State Vitesh Narayan Naik
Goa Margao Merit Award for Goa State Vitesh Narayan Naik
Goa Panaji Merit Award for Goa State Dattaprasad Gurudas Naik
Goa Panaji Merit Award for Goa State Pritesh Kamlakant Naik
Goa Panaji Merit Award for Goa State Chandan Damu Naik Gaonkar
Goa Panaji Merit Award for Goa State Sagar Suresh Naik Mule
Goa Panaji Merit Award for Goa State Sagar Suresh Naik Mule
Goa Panaji Merit Award for Goa State Sagar Suresh Naik Mule
Goa Panaji West Zone Silver Medal Award for Installation Sagar Suresh Naik Mule
Haryana Panipat City Award for Panipat  Divya   Narang
Punjab Mohali Woman Artist Award for Punjab State Bhawna   Narang
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Gaurav Shashikant Narkar
Madya Pradesh Gwalior Woman Artist Merit Award for Central Zone Vandana   Nayak
Himachal Pradesh Shimla Merit Award for Himachal Pradesh State Aman   Negi
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Abhijit Bhalchandra Nigade
Chhattisgarh Raipur Central Zone Gold Medal Award for Rangoli Vijay   Nishad
Bihar Chhapra City Award for Chhapra Ankita   Noopur
Bihar Patna City Award for Patna  Neha   Noopur
West Bengal Kolkata East Zone Gold Medal Award for Tapestry/Textile Art Swati   Ojha
Kerala Kochi City Award for Kochi Sajeesh   Pa
Gujarat Vadodara Merit Award for Sculpture Krishna   Padiya
Karnataka Bangalore South Zone Silver Medal Award for Photography Praveen Premkumar Pai
Andra Pradesh Srikakulam Merit Award for South Zone Nuka Raju Paila
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Print Making Asim   Pal
Punjab Jalandhar City Award for Jalandhar Bharti   Pal
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Silver Medal Award for Sculpture Arti   Paliwal
Gujarat Vapi All India Silver Medal Award for Installation Mansi Dhaval Panchal
Maharashtra Mumbai Mumbai Zone Gold Medal Award for Painting Chinmaya   Panda
Delhi Delhi All India Gold Medal Award for Ceramics Ritu   Panday
Haryana Sonipat All India Silver Medal Award for Photography Teena   Pandey
Madya Pradesh Ujjain City Award for Ujjain Abhilasha Anil Pandey
Tamil Nadu Thanjavur Woman Artist Award for Tamil Nadu State Divya   Pandian
Maharashtra Thane Platinum Artist Award  Khushboo Abhay Pandit
Maharashtra Mumbai Woman Artist Award for Maharashtra Tanvi Pramod Parab
Maharashtra Mumbai Woman Artist Merit Award for Mumbai Zone Siddhi Rajesh Parikh
Gujarat Ahmedabad West Zone Gold Medal Award for Drawing  Purvi H Parmar
Gujarat Valsad Woman Artist Award for Gujarat State Chaitali Mukeshbhai Parmar
Goa Mapusa Merit Award for Goa State Amarish Sharad Parsekar
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Bronze Medal Award for Sculpture Mohannad Gous Pasha
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Gold Medal Award for Digital Art Kumara Swamy Pashikanti
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Gold Medal Award for Photography Kumara Swamy Pashikanti
Chhattisgarh Raipur Central Zone Silver Medal Award for Photography Ishwar Charan Patel
Gujarat Valsad Woman Artist Merit Award for West Zone Malvika Rameshbhai Patel
Karnataka Gulbarga All India Silver Medal Award for Digital Art Mohammed Ayazuddin Patel
Karnataka Gulbarga Merit Award for South Zone Mohammed Ayazuddin Patel
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Bronze Medal Award for Painting Shikha   Patel
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Bronze Medal Award for Sculpture Shailesh   Patel
Delhi Delhi Woman Artist Merit Award for Delhi Zone Sangeeta Sharma Pathak
Maharashtra Dhule City Award for Dhule Dipali Dilip Patil
Orissa Kendrapara Merit Award for Orissa State Soumya Ranjan Pattanayak
Madya Pradesh Ratlam City Award for Ratlam Divya M Patwa
Assam Digboi North East Zone Bronze Medal Award for Drawing Ramkrishna   Paul
Assam Digboi North East Zone Silver Medal Award for Painting Ramkrishna   Paul
Assam Hailakandi Merit Award for North East Zone Binoy   Paul
Chhattisgarh Korba City Award for Korba Moushumi   Paul
West Bengal Howrah Zonal Platinum Artist Award Shubhasis   Paul
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Madan Kisan Pawar
Andra Pradesh Vizianagaram Ramesh Pataria Award Jagan Mohan Penuganti
Andra Pradesh Visakhapatnam Merit Award for South Zone Sivasankar   Perumali
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Sudhir Vasanthrao Phadnes
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Ganesh Dattatray Pokharkar
Andra Pradesh Visakhapatnam Woman Artist Award for Andhra Pradesh K   Pooja
Orissa Cuttack Merit Award for Drawing Jyotiprakash   Pradhan
Orissa Kendrapara Merit Award for East Zone Lokanath   Pradhan
West Bengal Siliguri East Zone Gold Medal Award for Digital Art Diwakar Pradhan Pradhan
Chandigarh Chandigarh City Award for Chandigarh Mahesh Chand Rai Prajapati
Gujarat Ahmedabad Merit Award for Gujarat State Pulkit Prajapati Prajapati
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Silver Medal Award or Installation Mahesh Kumar Prajapati
West Bengal Bardhaman East Zone Gold Medal Award for Print Making Atanu   Pramanik
Delhi Delhi North Zone Bronze Medal Award for Drawing  Lakshaman   Prasad
Gujarat Vadodara West Zone Bronze Medal Award for Print Making Soola Posi Prasad
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Bhanu   Pratap
Orissa Jajapur All India Bronze Medal Award for Installation Prittam   Priyalochan
Gujarat Vadodara Merit Award for Drawing Srinivas   Pulagam
Maharashtra Kolhapur Merit Award for Maharashtra State Mukta Dattatray Pusalkar
Andra Pradesh Hyderabad Merit Award for South Zone Gangu Naidu PV
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Silver Medal Award in Ceramics Suchita   Rai
Goa Panaji Merit Award for Goa State Nandini Ramesh Raikar
Tamil Nadu Chennai South Zone Bronze Medal Award for Drawing Antony   Raj
Gujarat Vadodara Merit Award for Gujarat State L   Raja
Assam Tezpur Merit Award for North East Zone Runal   Rajbongshi
Chhattisgarh Rajnandgaon Central Zone Silver Medal Award for Drawing Vipin Singh Rajput
Rajasthan Sumerpur All India Silver Medal Award in Sculpture Nema Ram Ram
Uttar Pradesh Saharanpur City Award for Saharanpur Neha   Rana
Uttar Pradesh Balrampur City Award for Balrampur Vibha   Rani
Andra Pradesh Srikakulam Merit Award for South Zone Tamada Shanmukha Rao
Andra Pradesh Visakhapatnam Merit Award for Drawing Duggapu Srinivasa Rao
Andra Pradesh Visakhapatnam Merit Award for South Zone D Srinivasa Rao
Andra Pradesh Vizianagaram Merit Award for South Zone Kadubandi Srinivasa Rao
Maharashtra Amravati City Award for Amravati Prajwal Shrikrushna Raut
Uttaranchal Dehradun Merit Award for Uttaranchal Smrati   Rawat
Uttaranchal Garhwal(Pauri) City Award for Garhwal Manali   Rawat
West Bengal Kolkata Merit Award for East Zone Puspen   Roy
Kerala Thiruvananthapuram Merit Award for Kerala State JISHNU   S S
Maharashtra Navi Mumbai Mumbai Zone Silver Medal Award for Painting Swati Vishwanath Sabale
Delhi Delhi Woman Artist Award for Delhi State Natasha   Sachdeva
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Bronze Medal Award for Ceramics Aniruddh   Sagar
Orissa Paradip East Zone Silver Medal Award for Installation Rosalin   Sahoo
Orissa Paradip Merit Award for Photography Rosalin   Sahoo
Orissa Puri City Award for Puri Niharika   Sahoo
Orissa Puri East Zone Silver Medal Award for Print Making Prabhakar   Sahoo
Chhattisgarh Baloda Bazar Central Zone Silver Medal Award for Rangoli Smrita   Sahu
Chhattisgarh Raipur All India Gold Medal Award for Rangoli Pramod   Sahu
Gujarat Vadodara Merit Award for Gujarat State Mayadhara   Sahu
Uttar Pradesh Rae Bareli City Award for Rae Bareli Ankita   Sahu
Assam Dibrugarh Merit Award for North East Zone Pallav   Saikia
Maharashtra Ichalkaranji West Zone Bronze Medal Award for Photography Vinay Dattatray Sakhare
Goa Panaji Merit Award for Goa State Rajesh Pandurang Salgaonkar
Maharashtra Solapur All India Bronze Medal Award for Drawing Mallikarjun Siddheshwar Salimath
Maharashtra Pune Woman Artist Merit Award for West Zone Snehal Sanjay Salunkhe
Maharashtra Mumbai West Zone Bronze Medal Award for Ceramics Shayonti   Salvi
Kerala Kayamkulam All India Bronze Medal Award for Painting Suneesh Sudhakaran Sankarapurath
Andra Pradesh Hyderabad Merit Award for South Zone Sumantra   Sardar
West Bengal Kolkata Merit Award for West Bengal State Krishna   Sardar
Maharashtra Ahmednagar City Award for Ahmednagar Deepali Kisanrao Sarde
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Mana   Sarkar
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Drawing  Biplab   Sarkar
West Bengal Suri All India Gold Medal Award for Drawing Tanaya   Sarkar
Assam Guwahati North East Zone Gold Medal Award for Drawing Tridip   Sarma
Assam Guwahati North East Zone Silver Medal Award for Sculpture Tridip   Sarma
Assam Nalbari North East Zone Gold Medal Award for Print Making Dhruba Jit Sarma
Assam Guwahati North East Zone Silver Medal Award for Photography Jintu   Sarmah
Maharashtra Thane Prafulla Dahanukar Award Ketan Arun Sarode
Andra Pradesh Guntur City Award for Guntur Adarsh Baji Sathpadha
Maharashtra Ahmednagar Merit Award for Maharashtra State Amol Raghunath Satre
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Tushar Ramesh Sawant
Andra Pradesh Guntur Merit Award for South Zone Madhu Babu Seeramsetty
Maharashtra Mumbai All India Bronze Medal Award for Rangoli Rinku Sandeep Shah
Maharashtra Mumbai Merit Award for Drawing Parul Hitesh Shah
Chandigarh Chandigarh City Award for Chandigarh Shivani   Sharma
Uttar Pradesh Aligarh City Award for Aligarh Megha   Sharma
Uttar Pradesh Lucknow All India Gold Medal Award for Installation Rajesh Kumar Sharma
Uttar Pradesh Pilkhuwa City Award for Pilkhuwa Jitendra Kumar Sharma
Maharashtra Kolhapur Merit Award for Maharashtra State Rahul Balu Shedbale
Rajasthan Jaipur Woman Artist Award for Rajasthan State Ritu   Shekhawat
Maharashtra Sawantwadi City Award for Sawantwadi Suraj Vasant Shelar
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Prashant Dilip Shirke
Maharashtra Pune West Zone Gold Medal Award for Digital Art Aditya Dilip Shirke
Maharashtra Navi Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Vikrant Dattatreya Shitole
Chandigarh Chandigarh Merit Award for Chandigarh State Subhash Chander Shorey
Chandigarh Chandigarh Woman Artist Award for Chandigarh Akshi   Shorey
Karnataka Bangalore City Award for Bangalore  Sharad   Shrikhande
Chhattisgarh Rajnandgaon Central Zone Gold Medal Award for Drawing Albert   Shrivastava
Madya Pradesh Bhopal Woman Artist Merit Award for Central Zone Shailika   Shrivastava
Arunachal Pradesh Pasighat North East Zone Bronze Medal Award for Tapestry/Textile Art Sudha   Singh
Chhattisgarh Dalli-Rajhara Central Zone Bronze Award for Print Making Supriya   Singh
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Virender   Singh
Delhi Delhi North Zone Gold Medal Award for Digital Art Jagmohan   Singh
Jammu and Kashmir Akhnoor North Zone Gold Medal Award for Installation Jasleen   Singh
Manipur Kakching North East Zone Bronze Medal Award for Installation Pukhrambam Premchandra Singh
Manipur Kakching North East Zone Silver Medal Award for Print Making Soraisham Geetchandra Singh
Manipur Lilong Merit Award for North East Zone Atom Rajiv Singh
Manipur Mayang Imphal Merit Award for North East Zone Laitonjam Rajnikanta Singh
Manipur Mayang Imphal North East Zone Gold Medal Award for Painting Sougaijam Surjit Kumar Singh
Nagaland Dimapur North East Zone Bronze Medal Award for Sculpture Kailash   Singh
Punjab Mohali North Zone Gold Medal Award for Ceramics Bhupinder   Singh
Uttar Pradesh Allahabad Central Zone Gold Medal Award for Painting Rajesh Kumar Singh
Uttar Pradesh Allahabad Platinum Artist Award Shefali   Singh
Uttar Pradesh Deoria Central Zone Bronze Medal Award for Tapestry/Textile Art Kumud   Singh
Uttar Pradesh Varanasi Merit Award for Photography Pankaj Kumar Singh
Uttaranchal Bageshwar Woman Artist Award for Uttaranchal State Sonam   Singh
Uttaranchal Dehradun Merit Award for Uttaranchal State Amit   Singh
West Bengal Kolkata East Zone Bronze Medal Award for Tapestry/Textile Art Shalini   Singh
West Bengal Kolkata Woman Artist Merit Award for East Zone Mridula   Singh
Assam Silchar City Award for Silchar Punkhrambam Pakasana Singha
Maharashtra Solapur West Zone Gold Medal Award for Print Making Tejswini Narayan Sonawane
Karnataka Bangalore South Zone Bronze Medal Award for Photography Geetika   Sonkar
Orissa Cuttack Merit Award for East Zone Sriharsha   Sukla
Orissa Kantabanji All India Gold Medal Award for Painting Naresh   Suna
Uttar Pradesh Jaunpur Zonal Platinum Artist Award Yadav Kumar Sunil
Andra Pradesh Visakhapatnam South Zone Silver Medal Award for Sculpture AppalaRaju   Surakala
Andra Pradesh Tanuku South Zone Gold Medal Award for Installation Veeravasarapu   Suryanarayana
Maharashtra Mumbai Mumbai Zone Bronze Medal Award for Painting  Kishor Sudhakar Suryavanshi
Karnataka Davanagere Merit Award for Karnataka State Shivashankar   Sutar
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Prashanth Madhav Suvarna
Jharkhand Bokaro Steel City City Award for Bokaro Steel  Kamini Kanta Swain
Andra Pradesh Hyderabad Merit Award for Drawing Raju   T
Andra Pradesh Srikakulam South Zone Gold Medal Award for Painting Raju   T
Haryana Jhajjar North Zone Bronze Medal Award for Sculpture Dharmbir Singh Tagdania
Maharashtra Nashik West Zone Silver Medal Award for Painting Vinayak Gopalrao Takalkar
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Sachin Purushottam Tekade
Delhi Delhi Merit Award for Sculpture Uday Kumar Tekam
Madya Pradesh Indore Central Zone Silver Medal Award for Digital Art Aparna   Telang
Madya Pradesh Bhopal All India Bronze Medal Award for Tapestry/Textile Art Deepti   Tembe
Assam Gauripur North East Zone Silver Medal Award for Drawing Moheswar   Teron
Delhi Delhi North Zone Bronze Medal Award for Photography Himanshu   Thakur
West Bengal Calcutta Merit Award for West Bengal State Attiya   Thakur
Uttar Pradesh  Dadri  Merit Award for Central Zone Gaurav    Thakur 
Maharashtra Pune Merit Award for Drawing Jitendra Macchindranath Thorat
Maharashtra Pune Merit Award for Maharashtra State Amit Ashok Thorat
Andra Pradesh Anakapalle Merit Award for South Zone Rajasekhar   Tippana
Andra Pradesh Visakhapatnam Merit Award for Drawing Rajasekhar   Tippana
Delhi Delhi Delhi Zone Bronze Medal Award for Painting Triveni Prasad Tiwari
Delhi Delhi North Zone Silver Medal Award for Ceramics Triveni Prasad Tiwari
Maharashtra Chinchani City Award for Chinchani Kinnari Jitendra Tondlekar
Madya Pradesh Bhopal Merit Award for Madhya Pradesh State Girish Balaji Urkude
Karnataka Chikkaballapur All India Silver Medal Award for Drawing Karthik   V
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Pradeep   Vadher
Delhi Delhi Merit Award for Drawing Pradeep   Vadher
Maharashtra Aurangabad City Award for Aurangabad Vedanti Digambar Vaidya
Goa Mapusa All India Silver Medal Award for Print Making Swapnesh Harichandra Vaigankar
Gujarat Vadodara Merit Award for Gujarat State Sangam Ganeshbhai Vankhade
Uttar Pradesh Agra City Award for Agra Sonal   Varshneya
Tamil Nadu Chennai Merit Award for South Zone Kumaravelu Kumar Velu
Andra Pradesh Hyderabad Woman Artist Award for Telangana Gouri   Vemula
Maharashtra Murtijapur West Zone Silver Medal Award for Ceramics Sneha Vishwanath Vengurlekar
Delhi Delhi Woman Artist Merit Award for Delhi Zone Bhartti   Verma
Uttar Pradesh Varanasi All India Silver Medal Award for Tapestry/Textile Art Vaishali   Verma
Goa Panaji Merit Award for Goa State Diptej Dilip Vernekar
Gujarat Vadodara West Zone Bronze Medal Award for Installation Pankaj Ramesh Vishwakarma
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Gold Medal Award in Ceramics Makhan Lalji Vishwakarma
Maharashtra Mumbai Merit Award for Mumbai Zone Aniket Bhslchandra Vishwasrao
Maharashtra Kolhapur Merit Award for Maharashtra State Pravin Ratnakar Waghmare
Madya Pradesh Bhopal Woman Artist Award for Madhya Pradesh State Girija Hemant Waingankar
Uttar Pradesh NOIDA Woman Artist Merit Award for Central Zone Kavita Gandhi Wig
Delhi Delhi Merit Award for Delhi Zone Vipin Kumar Yadav
Uttar Pradesh Adari Central Zone Gold Medal Awad for Sculpture Shubhakaran   Yadav
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Gold Medal Award for Tapestry/textile Art Priyanka   Yadav
Uttar Pradesh Varanasi Merit Award for Sculpture Jayendra Kumar Yadav
West Bengal Kolkata Merit Award for West Bengal State Anil Kumar Yadav
Maharashtra Aurangabad Merit Award for Maharashtra State Vijay Suresh Yannawar
Rajasthan Sikar North Zone Bronze Medal Award for Painting Ravi Kumar Yogi
2016 Prafulla Dahanukar Art Foundation. All Rights Reserved.