Facebook Twitter You Tube

Award Winners 2016

List Of Award Winners (namewise)

State City Awards First Name Middle Name Last Name
Maharashtra Nagpur Nagpur City Award for Painting Shubhangi Yogesh Aadkine
Maharashtra Nagpur Nagpur City Award for Printmaking Yogesh Manohar Aadkine
Tripura Agartala East Zone Bronze for Sculpture Goutam   Acharjee
Tripura Agartala Tripura State Award for Pencil Drawing Goutam   Acharjee
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Abhishek Suresh Acharya
Maharashtra Navi Mumbai Navi Mumbai City Woman Artist Award Vaishali Raman Adone
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Silverr Award for Installation Kiran Kumar Aerra
Delhi Delhi North Zone Bronze Award for Pencil Drawing Prachi   Aggarwala
Uttaranchal Nainital Uttaranchal state Woman Artist Award Jyoti   Agnihotri
Delhi Delhi North Zone Gold Award for Sculpture Shiv Chander Ahuja
Maharashtra Pune Pune City Second Award for Painting Ramprasad   Akkisetti
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Sculpture Salik Gulam Mustafa Ansari
Maharashtra Sawantwadi Maharashtra State Woman Artist Award Rakhee Devdatta Aradkar
Chandigarh Chandigarh Chandigarh State Woman Artist Award Simmi Dalip Arora
Chandigarh Chandigarh Chandigarh State Award for Painting Pramod   Arya
Maharashtra Pune K.H. Ara Award for Still Life Mukta Arvind Avachat
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Kishin K Awatramani
Maharashtra Satara All India Bronze Award for Tapestry/ Textile Mahesh Mahadev Bamane
Delhi Delhi Delhi city Award for Painting Jagmohan Singh Bangani
Haryana Thanesar Thanesar City Award for Printmaking Rakesh   Bani
Maharashtra Solapur Solapur City Award for Painting Ratnadip Baliram Barbole
Gujarat Surat Surat City Woman Artist Award Jasmine Mehernosh Baria
Chhattisgarh Jagdalpur Central Zone Bronze Award for Photography Anand   Barmann
Maharashtra Palghar Palghar City Woman Artist Award Radhika Kishor Barve
Maharashtra Chalisgaon West Zone Gold Award for Digital Art Nachiket Prakash Baviskar
Maharashtra Thane Jehangir Sabavala Award for Stylized Landscape Pankaj Prakash Bawdekar
Maharashtra Nagpur Nagpur Ccity Woman Artist Award Isha Bhagwanji Bawiskar
Maharashtra Parbhani West Zone Silver Award for Tapestry/Textile Amol Dilip Bele
West Bengal Bardhaman East Zone Gold Award for Installation Ajaysingh Dalitsingh Bhadoriya
West Bengal Bardhaman East Zone Silver Award for Ceramics Ajaysingh Dalitsingh Bhadoriya
Delhi Delhi Delhi State Woman Artist Award Tandra   Bhadra
Jharkhand Lohardaga East Zone Gold Award for Printmaking Vijay   Bhagat
Rajasthan Jodhpur Rajasthan State Woman Artist Award Akshita   Bhandari
Haryana Rohtak Haryana State Woman Artist Award Kharita   Bhardwaj
Haryana Ladwa Haryana State Award for Painting Sneha   Bhardwaj
Himachal Pradesh Shimla Himachal Pradesh Woman Artist Award Manisha   Bhatia
Punjab Mohali Mohali City Woman Artist Award Aastha   Bhatia
Delhi Delhi All India Gold Award for Digital Art Shovin   Bhattacharjee
Delhi Delhi All India Silver Award for Installation Shovin   Bhattacharjee
West Bengal Kolkata Kolkata city award for Photography Debdas   Bhattacharya
Maharashtra Aurangabad Aurangabad City Award for Painting Pradnya Keshavrao Bhure
Andra Pradesh Vijayawada Vijaywada City Award in Painting Jagan Mohan Rao Bonda
Maharashtra Navi Mumbai Navi Mumbai City Award for Painting Vijay Vishnu Bondar
Assam Jorhat All India Silver Award for Printmaking Bhaskar Jyoti Borgohain
West Bengal Srirampore Srirampore City Woman Artist Award Sarmistha   Bose
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad city Award for Painting Bhaskar Rao Botcha
Haryana Gurgaon Gurgoan City Woman Artist Award Mita Ray Brahma
Chhattisgarh Durg-Bhilai Nagar Chattisgarh State Award for Drawing Santanu   Chakraborty
West Bengal Kolkata East Zone Bronze Award for Ceramics Debajit   Chakraborty
West Bengal Kolkata Kolkata City Award for Painting Arindam   Chakraborty
Kerala Thrissur South Zone Silver Award for Pencil Drawing Ajay   Chandran
Rajasthan Jaipur North Zone Silver Award for Sculpture Geeta   Chauhan
Maharashtra Nagpur Nagpur City Award for Painting Vinod Nanaji Chavan
Karnataka Gulbarga South Zone Gold Award in Photography Shankar Bhimla Chavan
Goa Aldona Goa State Award for Painting Sunil Dharma Chawdiker
Goa Mapusa Goa State Second Award for Painting Veenita S. Chendvankar
Karnataka Bangalore Bangalore Metro City Award Anil Kumar Cherukonath
Delhi Delhi Delhi City Award for Paitning Rajnish   Chhanesh
Tamil Nadu Chennai Tamil Nadu State Award for Pencil Drawing Murali   Chinnasamy
Haryana Panchkula Panchkula City Woman Artist Award Diksha   Chitkara
Goa Panaji Goa State Award for Painting Rajesh T Chodankar
Haryana Gurgaon Gurgaon City Woman Artist Award Parul   Chopra
West Bengal Bardhaman West Bengal State Award for drawing Shobha   Choudhary
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Silver Award for Pencil Drawing Garima   Chouksey
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Ajay Kumar Chowdhary
West Bengal Kolkata Kolkata city award for Photography Debmalya Ray Chowdhuri
Tripura Agartala East Zone Bronze for Printmaking Dhananjoy Singh Chowdhury
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad city Award for Painting Sumanto   Chowdhury
Gujarat Vadodara West Zone Bronze Award for Digital Art Rajib Pradip Chowdhury
Maharashtra Pune West Zone Silver Award for Sculpture Shekhar MAruti Dahiwal
Gujarat Vadodara All India Bronze Award for Ceramics Vinod Kumar Daroz
Andra Pradesh Hyderabad Andhra Pradesh State Woman Artist Award Madhumita   Das
Assam Abhayapuri Assam state Award for painting Rupjyoti   Das
West Bengal Baharampur East Zone Bronze Award for Pencil Drawing Gouranga   Das
Assam Sibsagar east zone Silver Award for Printmaking Hemanta   Das
Rajasthan Jodhpur Jodhpur City Award for Painting Pradeepta Kishore Das
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Partha Pratim Das
Haryana Gurgaon North Zone Gold Award for Painting Ganesh   Das
Orissa Bhubaneswar Orissa State Award for Painting Manas Kumar Das
Assam Rangia Rangia City Award for Painting Ratul Chandra Das
Tripura Agartala Tripura State Award for painting Kamalesh Kumar Das
Assam Nagaon East Zone Silver Award for Tapestry/Textile Palakshi   Dass
Maharashtra Pune West Zone Gold Award for Painting Mark Richard Daulat
Maharashtra Thane West Zone Silver Award for Painting Yojana Milind Dehankar
Maharashtra Lonavla Lonavla City Woman Artist Award Nandita Vijay Desai
Maharashtra Mumbai West Zone Silver Award for Digital Art Nandita Vijay Desai
West Bengal Kolkata West Bengal State Woman Artist Award Kakoli   Dey
Chhattisgarh Raipur Central Zone Bronze Award for Installation Bhojraj   Dhangar
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Bronze Award for Pencil Drawing Gayathri Kiran Dhanturi
Maharashtra Dombivli Dombivli City Award for Painting Sanjay Sheshrao Dhawale
Maharashtra Pune Pune City Woman Artist Award Tripti Ashok Dhiwar
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad city Award for Painting Vijay Manikchand Dhore
Goa Mapusa South West Zone Silver Award for Pencil Drawing Ninoshka Nadia Dias
Jharkhand Jamshedpur Jharkhand State Award for Painting Sunita Gupta Dinda
Madya Pradesh Shajapur Shajapur City Award for Painting Ram   Dongre
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Venkatesh Ambaji Dornal
Tamil Nadu Chennai Chennai City Award for Painting Raju Madhukarao Durhsettiwar
West Bengal Medinipur East Zone Gold Award for Painting Nivedita   Dutta
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad city Award for Painting Sukalyan   Dutta
Karnataka Bangalore South Zone Bronze Award for Ceramics Ashwini Sarvesh Faldesai
Kerala Thrissur South Zone Gold Award for Painting Babu K G
Jammu and Kashmir Anantnag Jammu and Kashmir State Award for Painting Faisal Zahoor Ganai
Tripura Agartala Tripura State Woman Artist Award Tapasree   Ganguly
Karnataka Udupi Karnataka State Award for Painting Ridyumna   Garain
Haryana Ladwa Ladwa City Woman Artist Award Alisha   Garg
Delhi Delhi Delhi city award for Painting Kumar   Gaurav
Maharashtra Nashik Nasik City Award for Ceramics Pranit Mukund Ghate
West Bengal Suri Suri City Award for Photography Arnab   Ghosal
West Bengal Howrah east zone Silver Award for Photography Krishnasis   Ghosh
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Bronzee Award for Digital Art Kishore   Ghosh
Maharashtra Thane Thane City Award for Photography Sayali Shyamkant Ghotikar
Madya Pradesh Katni Katni City Woman Artist Award Parul Megh Golchha
Kerala Thrissur Kerala State Woman Artist Award Nitha   Gopalan
Gujarat Bhavnagar West Zone Gold Award for Photography Dhapa Harshad Goradhanbhai
Punjab Ludhiana Ludhinana City Award for Painting Shubhankar Bali Goswami
Karnataka Bangalore Bengaluru City Award for Printmking Anila Kumar Govindappa
Maharashtra Solapur West Zone Bronze Award for Printmaking Kamalakar Babasaheb Goyakar
Karnataka Mangalore Mangalore City Award for Painting Ganesh Acharya Gumpalaje
Uttar Pradesh Lucknow lukhnow city award for Painting Shatrudhan K Gupta
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Sonu D Gupta
Chhattisgarh Rajnandgaon Rajnandgaon City Award for Printmaking Rabi Narayan Gupta
Punjab Chandigarh Punjab State Award for Painting Ravinder Singh Gusain
Goa Madgaon Goa State First Award for Painting Vatsala Kamat Hede
Gujarat Ahmedabad Ahmedabad City Award for Painting Vaghela Parimal Hiralal
Karnataka Gulbarga South West Zone Bronze Award for Painting Shahed Pasha Hussain
Karnataka Vijayapura Vijaypura City Award for Painting Anil S. Ijeri
Maharashtra Nagpur Nagpur City Award for Painting Kishor Digambar Ingale
West Bengal Kolkata Kolkata City Woman Artist Award Niituu   Jaaiswwal
Madya Pradesh Gwalior Central Zone Silver Award for Sculpture Chandrasen   Jadhav
Maharashtra Pune Pune City First Award for Painting Dinkar Vishnu Jadhav
Tamil Nadu Chennai South Zone Bronze Award for Photography Rithwik Virunnukandi Jagannathan
Maharashtra Ahmednagar Ahmednagar City Award for Painting Pramod Bhaginath Jagtap
Maharashtra Thane Thane City Award for Photography Vaibhav Shrikant Jaguste
Haryana Thanesar All India Bronze Award for Digital Art Anand   Jaiswal
Uttar Pradesh Allahabad Central Zone Bronze Award for Printmaking Neha . Jaiswal
Tamil Nadu Erode Erode City Award for Painting Ramesh Kumar Jhawar
Maharashtra Pune Pune City Third Award for Painting Pradyyumna Gurrunath Jivane
Maharashtra Mumbai Ramesh Pateria Award for Marble Sculpture Pradeep Bhagwanrao Jogdand
Karnataka Bangalore Bengaluru City Award for Painting Manjiri Yashodhan Joshi
Maharashtra Pune Pune City Award for Painting Sanjeev Dattatraya Joshi
Maharashtra Kolhapur South West Zone Bronze Award for Pencil Drawing Abhishek Sanjay Joshi
West Bengal Suri East Zone Bronze Award for Installation Suman   Kabiraj
Karnataka Dharwad Dharwad City Woman Artist Award Urmila Chandrakant Kachvimath
Karnataka Bangalore Bengaluru City Award for painting Indraneel Madhav` Kale
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Bronze Award for Printmaking Vysali   Kalidindi
Rajasthan Udaipur Udaipur City Woman Artist Award Nazima Rangwala Kalita
Andra Pradesh Rajahmundry Rajahmundry City Award for Painting MSV Rama Reddy Kambapu
Delhi Delhi Delhi State Award for Pencil Drawing Pradeep Kumar Kandula
Uttar Pradesh Allahabad Allahabad City Woman Artist Award Ashna   Kapoor
Maharashtra Nagpur West Zone Silver Award for Pencil Drawing Mangesh Harishchandra Kapse
West Bengal Baharampur East Zone Bronze Award for Tapestry/Textile Barnali   Karmakar
West Bengal Baharampur East Zone Silver Award for Painting Bikas   Karmakar
West Bengal Rampurhat Rampurhat City Award for Painting Siddhartha   Karmakar
Tamil Nadu Chennai All India Bronze Award for Sculpture Karthikeyan   Karthikeyan
Uttar Pradesh Varanasi Varanasi City Award for Sculpture Mamta   Karve
Karnataka Gulbarga South West Zone Silver Award for Paitning Mohmad   Kasimsab
Uttar Pradesh Greater Noida Uttar Pradesh State Award for pencil drawing Snehapreet   Kaur
Bihar Patna Patna City Woman's Award Mamta   Keshri
Maharashtra Aurangabad Aurangabad City Woman Artist Award Ghazala Shahid Raza Khan
Madya Pradesh Ratlam Central Zone Silver Award for Photography Mohd Naved Khan
Andra Pradesh Guntur Guntur City Award for Digital Art Imran Liyakhath Ali Khan
Maharashtra Mumbai West Zone Gold Award in Ceramics Sultana   Khan
Maharashtra Aurangabad Aurangabad City Award for Painting Harshad Shivaji Khandre
Maharashtra Mumbai West Zone Bronze award for Ceramics Anjani   Khanna
Gujarat Anand Anand City Award for Painting Ashok B. Khant
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Gold Award for Sculpture Gopal Kumar Kharwar
Gujarat Veraval Veraval City Woman Artist Award Suruchi Karsan Khunti
Uttar Pradesh Greater Noida M.F. Husain Award for Figurative Painting Nawal   Kishore
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Rahul Shailendra Kokate
Maharashtra Solapur West Zone Bronze Award for Tapestry/Textile Parmeshwar Minayya Kondi
Tamil Nadu Thanjavur Thanjavur City Award for Painting Guruprasad   Ks
Uttaranchal Dehradun North Zone Silver Award for Photography Cyril Lucido Kuhn
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Printmaking Nidhi Ramesh Kukreja
Maharashtra Kolhapur South West Zone Gold Award for Painting Prashant Pramod Kulkarni
Haryana Thanesar All India Silver Award for Digital Art Pawan -- Kumar
Chhattisgarh Durg-Bhilai Nagar Central Zone Bronze Award for Painting Kishore   Kumar
Delhi Delhi Delhi city Award for Photography Santosh   Kumar
Bihar Buxar East Zone Silver Award for Sculpture Shree Kant Kumar
Himachal Pradesh Shimla Himachal Pradesh State Award for Painting Aman Vimal Kumar
Punjab Jalandhar Jalandhar City Award for Painting Rohit   Kumar
Chandigarh Chandigarh North Zone Bronze Award for Painting Sarwan   Kumar
Chandigarh Chandigarh North Zone Gold Award for Printmaking Manoj   Kumar
Chhattisgarh Rajnandgaon Rajnandgaon City Award for Printmaking Tribhuvan   Kumar
Jammu and Kashmir Srinagar Srinagar City Award for Sculpture Varun   Kumar
Bihar Patna Bihar State Award for Painting Bandana   Kumari
Rajasthan Nathdwara North Zone Bronze Award for Installation Pratik   Kumawat
West Bengal Cooch Behar Cooch Behar City Woman Artist Award Evana . Kundu
Maharashtra Jalna Jalna city Award for Painting Jaykumar Anil Kurkute
Chhattisgarh Bilaspur Chattisgarh State Award for painting Ashish Kushwaha Kushwaha
Maharashtra Lonavla Lonavla City Award for Painting Sachin Mahadev Kute
Uttaranchal Tehri-Garhwal Uttaranchal state Award for painting Chinky   Kwankin
Chandigarh Chandigarh North Zone Silver Award for Painting Madan   Lal
Himachal Pradesh Shimla All India Gold Award for Photography Lodoe Gyaltsen Lama
Maharashtra Solapur West Zone Gold Award for Pencil Drawing Nora Sanjay Laxman
West Bengal Kolkata All India Gold Award for Painting Arup   Lodh
Jammu and Kashmir Anantnag Anantnag City Award for Sculpture Mehraj Ahmad Lone
Tamil Nadu Chennai Chennai City Award for Painting Raja   M
Pondicherry Pondicherry South Zone Silver Award for Scultpure Rajesh Kumar M
Karnataka Tumkur South West Zone Bronze Award for Installation Mamatha   M R
Karnataka Tumkur South West zone Gold Award for Photography Mamatha   M R
Maharashtra Purna Purna City Award for Printmaking Raju Ashok Mahajan
Maharashtra Thane V.N. Mali Award for Portrait Painting Sunil Shivlal Mahajan
Maharashtra Nashik Nasik City Award for Painting Aniket Ramdas Mahale
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad city Award for Painting Sai Kiran Maheswara
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad City Award for Photography Narendra   Maheswara
West Bengal Kolkata east zone Gold Award for Photography Amitava   Maiti
West Bengal Howrah All India Silver Award for Sculpture Tarun   Maity
West Bengal Kolkata Kolkata City Award for Photography Sandipan   Majumdar
Rajasthan Banswara Rajasthan State prize Taslim Jamal Makrani
Maharashtra Mumbai All India football photography Second Award Aakash Praful Malvanakr
Maharashtra Uran Uran City Woman Artist Award GREESHMA   Manari
Uttar Pradesh Muradnagar Prafulla Dahanukar Award for Abstract Painting Punkaj Kumar Manav
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad city Award for Painting Mousumi   Mandal
Goa Panaji Goa State Award for Painting Harsha Jawahar Mandurkar
Maharashtra Mumbai West Zone Gold Award for Sculpture Satish Shivaji Mane
Madya Pradesh Bhopal Bhopal City Award for Printmaking Papil   Manna
Maharashtra Navi Mumbai West Zone Bronze Award for Photography Pashminu   Mansukhani
Goa Panaji Goa State Award for Sculpture Rajendra Amar Mardolkar
Delhi Delhi All India Gold Award for Pencil Drawing Gurmeet Singh Marwah
Uttar Pradesh Lucknow Lukhnow city award for Ceramics Shitanshu G. Maurya
Maharashtra Thane Thane City Award for Printmaking Shrinivas Govindrao Mehetre
Uttar Pradesh Allahabad Uttar Pradesh State Woman Artist Award Kavita . Mehrotra
Maharashtra Sawantwadi Sawantwadi City Award for Painting Ramchandra Shubhash Mestri
West Bengal Kolkata Kolkata Metro City Award Subhendu   Misra
Delhi Delhi Delhi City Award for Sculpture Ankon   Mitra
Uttar Pradesh NOIDA Central Zone Bronze Award for Digital Art Prapti   Mittal
Kerala Muvattupuzha Kerala State Award for Painting Akhil   Mohan
Kerala Muvattupuzha Kerala State Award for Pencil Drawing Akhil   Mohan
Delhi Delhi Delhi city Award for Sculpture Chitranjan   Moharana
Madya Pradesh Indore Indore City Woman Artist Award Manisha Ashok Mohnani
Maharashtra Thane West Zone Silver Award for Printmaking Avinash Manohar Motghare
West Bengal Kolkata All India Bronze Award for Photography Sugato   Mukherjee
West Bengal Srirampore Srirampore City Award for Painting Sourav   Mukherjee
Karnataka Bangalore Bengaluru City Award for Painting Radhika   Mukherji
Maharashtra Ahmednagar Ahmednagar City Woman Artist Award Deepti Dilip Munot
Tamil Nadu Chennai Chennai City Award for Painting Karthikeyan   N
Maharashtra Chalisgaon Chalisgaon City Award for Painting Pankaj Ananda Nagpure
Goa Panaji Goa State Award for Painting Nirupa Satyawan Naik
Goa Panaji Goa State Award for Painting Shreya Suresh Naik
Goa Madgaon Goa State First Award for Printmaking Vitesh Narayan Naik
Goa Panaji Goa State Second Award for Printmaking Sachin D. Naik
Goa Panaji South West Zone Bronze Award for Printmaking Dattaprasad Gurudas Naik
Goa Curchorem Cacora South West Zone Gold Award for Pencil Drawing Viraj . Naik
Delhi Delhi North Zone Bronze Awardd for Sculpture Sartaj Haider Naqvi
Maharashtra Nagpur Nagpur City Award for Printmaking Abhilesh Rameshrao Narnaware
West Bengal Kolkata All India Gold Award for Printmaking Jayanta . Naskar
Tamil Nadu Chennai Tamil Nadu State Award for Painting Srinivasan   Natarajan
Madya Pradesh Gwalior Madhya Pradesh State Award for Painting Vandana   Nayak
Maharashtra Nagpur Nagpur City Award for Painting Prafulla Sheshrao Nayse
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Shilpa Anant Nikam
Maharashtra Nashik West Zone Bronze Award for Pencil Drawing Prasad Sunil Nikumbh
Bihar Chhapra Bihar State Woman's Award Ankita   Noopur
West Bengal Kolkata West Bengal State Woman Artist Award Swati   Ojha
Karnataka Hubli Hubli City Award for Painting Priyal Gautam Ostwal
Maharashtra Pune Pune City Woman Artist Award Snehal Rajeev Page
Karnataka Bangalore All India Silver Award for Photography Praveen Premkumar Pai
Maharashtra Akola Akola City Award for Painting Sachin Ambadasji Pakhale
Delhi Delhi North Zone Bronze Award for Printmaking Asim   Pal
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Silver Award for Ceramics Arti   Paliwal
Chandigarh Chandigarh North Zone Bronze Award for Ceramics Anju   Paliwal
Maharashtra Solapur Solapur City Award for Painting Chandrashekhar U Palnati
Punjab Jalandhar Punjab State Award for Pencil drawing Sushma   Pamneja
Maharashtra Mumbai Mumbai Metro City Award Chinmaya   Panda
Delhi Delhi Delhi City Woman's Award Nivedita   Pande
Maharashtra Nanded-Waghala Maharashtra State Award for Painting Charudatt Suryakant Pande
Madya Pradesh Ujjain Central Zone Silver Award for Painting Abhilasha Anil Pandey
Maharashtra Thane All India Gold Award for Ceramics Khushboo Abhay Pandit
Gujarat Surat Gujarat State Award for Pencil Drawing Vinayak Balvantkumar Pandya
Gujarat Vadodara Gujarat State Award for Painting Rajiba Lochan Pani
Goa Mapusa Goa State Award for Painting Kailash Sadashiv Parab
Goa Mapusa Goa State Award for Sculpture Kailash Sadashiv Parab
Goa Mapusa Goa State Third Award for Paintng Sadashiv Vishnu Parab
Goa Mapusa South West Zone Bronze Award for Sculpture Sadashiv Vishnu Parab
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Photography Ramnik H Parekh
Rajasthan Banswara Banswara City Woman Artist Award Jagrati   Patel
Chhattisgarh Raipur Raipur City Award for Photography Ishwar Charan Patel
Gujarat Vadodara Vadodara City Award for Painting Hiren Chhotubhai Patel
Maharashtra Ahmednagar Ahmednagar City Award for Painting Rajmahamad Babamiya Pathan
Goa Panaji Goa State Award for Painting Ranjit Raghunath Patil
Maharashtra Solapur Solapur City Woman Artist Award Sneha Arjunrao Patil
Maharashtra Mumbai All India Silver Award for Ceramics Tejashri   Patil Pradhan
Orissa Kendrapara Kendrapara City Award for Painting Soumya Ranjan Pattanayak
Orissa Brahmapur Orissa state Woman Artist Award Sibani   Pattnaik
Assam Guwahati Assam State Award for Pencil Drawing Adrita   Paul
West Bengal Howrah East Zone Gold Award for Pencil Drawing Shubhasis   Paul
Assam Tinsukia Tinsukia City Award for Painting Ramkrishna   Paul
Maharashtra Mumbai All India Gold Award for Sculpture Rohan Suresh Pawar
Karnataka Hubli Hubli City Woman Artist Award Sujata Arun Pawar
Maharashtra Palghar Palghar City Award for Painting Madan Kisan Pawar
Andra Pradesh Parvathipuram Andra Pradesh State Award for Painting Venkata Gangunaidu Penuganti
Andra Pradesh Bellampalle Bellampalle City Award for Painting Venkat Swamy Perugu
Delhi Delhi Delhi City Award for Paitning Sudhir Vasanthrao Phadnes
Kerala Pathanamthitta South Zone Bronze Award for Installation Philip Cherukara Philip
Maharashtra Mumbai Mumbai City Woman Artist Award Ishani M Pimpalkhare
Gujarat Vadodara All India Gold Award for Installation Sandip Madhukar Pisalkar
Andra Pradesh Visakhapatnam Visakhapatnam City Award for Painting K   Pooja
Uttar Pradesh Lucknow Lukhnow City Woman Artist Award Poonam   Poonam
Goa Panaji Goa State Award for Pencil Drawing Priti Kirtikumar Prabhu
Goa Panaji South West Zone Gold Award in Sculpture Kirtikumar G Prabhu
Orissa Kendrapara All India Bronze Award for Installation Lokanath   Pradhan
West Bengal Siliguri East Zone Bronze Award for Digital Art Diwakar   Pradhan
West Bengal Kolkata East Zone Silver Award for Installation Tusar Kanti Pradhan
Orissa Cuttack East zone Silver Award for Pencil Drawing Jyotiprakash   Pradhan
Chandigarh Chandigarh North Zone Silver Award for Printmaking Mahesh Ch.r. Prajapati
West Bengal Suri East Zone Gold Award for Sculpture Atanu   Pramanik
Gujarat Vadodara Vadodara City Award for Printmaking Soola Posi Prasad
Delhi Delhi North Zone Gold Award for Installation Bhanu   Pratap
Delhi Delhi North Zone Gold Award in Pencil Drawing Bhanu   Pratap
Rajasthan Bikaner Bikaner City Award for Painting Yogendra Kumar Purohit
Kerala Kochi Kochi City Award for Pencil Drawing Jayanth Kumar R
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Gold Award for Ceramics Suchita   Rai
Uttar Pradesh Lucknow All India Silver Award for Painting Sanjay   Raj
Tamil Nadu Coimbatore South Zone Bronze Award for Painting Vignesh   Raj
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad City Woman Artist Award Agnes DCruz Rajesh
Kerala Thiruvananthapuram Thiruvananthapuram City Award for Sculpture Linojoe   Raju
Maharashtra Navi Mumbai All India Woman Artist Award Minal Madhukarrao Rajurkar
Gujarat Ahmedabad West Zone Bronze Award for Sculpture Nema . Ram
Andra Pradesh Hyderabad South Zone Silver Award in Photography Madhu Gopal Rao   Rama
Andra Pradesh Chirala South Zone Gold Award for Sculpture Murikipudi Srinivasa Rao
Andra Pradesh Vizianagaram Vizianagaram City Award for Sculpture Sabbavarapu V S Rao
Maharashtra Thane Thane City Award for Painting Royal Baptista Rodrigues
Bihar Araria Bihar State Award for Pencil Drawing Rohit Kumar Roy
West Bengal Kolkata Kolkata City Award for Painting Puspen   Roy
Tamil Nadu Chennai Chennai Metro City Award Rajesh   RV
Punjab Pathankot Punjab State Woman Artist Award Renu Bala S
Kerala Thiruvananthapuram Thiruvananthapuram City Award for Pencil Drawing Jishnu S. S.
Tamil Nadu Chennai Tamil Nadu State Woman Artist Award Ramya   Sadasivam
Maharashtra Nashik Maharashtra State award for Pencil Drawing Mansi Vishwas Sagar
Orissa Brahmapur Brahmapur City Award for Printmaking Sheshadev   Sagria
West Bengal Kolkata Kolkata City Woman Artist Award Manisha   Saha
West Bengal Santipur West Bengal State Award for painting Bipin   Saha
Orissa Dhenkanal East Zone Bronze Award for Photography Manas Ranjan Sahoo
Maharashtra Nagpur Nagpur City Award for Ceramics Narottam Das Brahmanand Sahu
Uttar Pradesh Rae Bareli Rae Bareli city Woman Artist Award Ankita   Sahu
Chhattisgarh Raipur Raipur City Award for Painting Pramod   Sahu
Uttar Pradesh Lucknow Uttar Pradesh state Award for painting Chhitu   Sahu
Maharashtra Aurangabad Aurangabad City Award for Painting Nandkishor Pithambar Saindane
Rajasthan Jaipur Rajasthan State Award for Painting Jitendra   Saini
Maharashtra Kolhapur Kolhapur City Award for Painting Uttam Mahavir Sajane
Maharashtra Ichalkaranji South West Zone Silver Award for Photography Vinay Dattatray Sakhare
Maharashtra Pune West Zone Silver Award for Installation Vrushaket Vinayak Salaskar
Goa Panaji South West Zone Bronze Award for Photography Rajesh Pandurang Salgaonkar
Maharashtra Kalyan Kalyan City Award for Sculpture Abhijit Baban Salunkhe
Maharashtra Mumbai Mumbai City Woman Artist Award Shayonti . Salvi
Maharashtra Navi Mumbai Navi Mumbai City Award for Painting Ciby   Samuel
Andra Pradesh Visakhapatnam South Zone Bronze Award for Sculpture Roja   Sanchana
Orissa Cuttack East Zone Silver Award for Digital Award Nityananda   Sandha
Orissa Cuttack Orissa State Award for Pencil Drawing Nityananda   Sandha
Kerala Kunnamkulam Kunnamkulam City Award for Painting Suneesh Shudharkaran Sankarapurath
Maharashtra Kolhapur Kolhapur City Award for Painting Sanjiivv Guruling Sankpal
Maharashtra Kolhapur South West Zone Silver Award in Sculpture Anup Anil Sankpal
Madya Pradesh Indore Indore City Woman Artist Award Sameedha   Sara
Delhi Delhi North Zone Gold Award for Photography Nisanshay   Sardana
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Tapash   Sarkar
West Bengal Siliguri Siliguri City Award for Painting Biplab   Sarkar
Assam Guwahati Guwahati City Award for Sculpture Tridip   Sarma
Gujarat Vadodara All India Silver Award for Drawing Adarsh Baji Sathpadha
Maharashtra Amravati Amravati City Award for Painting Priya Dnyaneshwar Sawale
Andra Pradesh Srikalahasti Andra Pradesh State Award for painting Morkonda Chandra Sekhar
Andra Pradesh Visakhapatnam South Zone Gold Award for Drawing Komakula Raja Sekhar
Andra Pradesh Narsipatnam South Zone Silver Award for Printmaking Komakula Raja Sekhar
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Parul Hitesh Shah
Maharashtra Navi Mumbai Navi Mumbai City Award for Painting Zakir Hussain Md Ishaque Shaikh
Goa Panaji South West Zone Bronze Award for Digital Art Vaishnavi Kamat Shankhwalkar
Gujarat Ahmedabad Ahmedabad City Woman Artist Award Seema   Sharma
Rajasthan Jaipur All India Silver Award for Tapestry/Textile Supriy   Sharma
Maharashtra Mumbai Mumbai City award for Pencil Drawing Jayesh Kumar Sharma
Rajasthan Jaipur North Zone Bronze Award for Digital Art Ravikant   Sharma
Gujarat Vadodara Vadodara City Award for Painting Ajay Kumar Sharma
Maharashtra Mumbai West Zone Silver Award for Photography Jayesh Kumar Sharma
Maharashtra Kolhapur All India Bronze Award for Pencil Drawing Rahul Balu Shedbale
Maharashtra Kolhapur Kolhapur City Award for Painting Sanjay Pandurang Shelar
Delhi Delhi Delhi City Award for Installation Mohit Prakash Shelare
Goa Panaji South West Zone Silver Award for Printmaking Shivaji Mukund Shet
Maharashtra Miraj Miraj City Award for Painting Chetan Mahavir Shetti
Maharashtra Thane Thane City Award for Painting Hemant Dattatray Shinde
Maharashtra Mumbai All India football photography First Award Pushpak Kishor Shirwadkar
Maharashtra Navi Mumbai Navi Mumbai City Award for Painting Vikrant Dattatreya Shitole
Chandigarh Chandigarh Chandigarh City Award for Painting Subash Chander Shorey
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Gold Award for Printmaking Shailika   Shrivastava
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Bronze Award for Pencil Drawing Sonam   Sikarwar
Delhi Delhi All India Bronze Award for Painting Ranjeet   Singh
Uttar Pradesh Allahabad All India Gold Award for Tapestry/Textile Shefali   Singh
Madya Pradesh Bhopal Bhopal City Award for Painting Satya Dheer Singh
Uttar Pradesh Allahabad Central Zone Silver Award for Printmaking Rajesh Kumar Singh
Uttar Pradesh Deoria Deoria City Woman Artist Award Kumud   Singh
Andra Pradesh Hyderabad Hyderabad Metro City Award for Painting Akshay Anand Singh
Delhi Delhi North Zone Silver Award for Tapestry/Textile Gayatri   Singh
Delhi Delhi Delhi State Award for Painting Ankur . Singla
Delhi Delhi Delhi City Woman's Award Ritu   Sinha
Haryana Rohtak Rohtak City Award for Painting Deepak Krushnarao Sinkar
Gujarat Vadodara Gujarat State Woman Artist Award Navjot Diljitsingh Sohal
Rajasthan Jaipur Jaipur City Woman Artist Award Surbhi   Soni
Karnataka Bangalore Bengaluru City Award for Sculpture Ashok   Sreerama Reddy
Rajasthan Jaipur North Zone Bronze Award for Tapestry/Textile Rachna   Sri
Haryana Gurgaon North Zone Bronze Award for Photography Vikrant   Srivastava
Tamil Nadu Nagapattinam Nagapattinam City Award for Painting Srinivasan Rajendran Sthapathi
Gujarat Vadodara Vadodara City Award for Painting Suguresh H Sultanpur
Gujarat Surat West Zone Gold Award for Printmaking Sandeep . Suneriya
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Kishor Sudhakar Suryavanshi
Karnataka Davanagere South West Zone Gold Award for Printmaking Shivashankar I Sutar
Assam Nalbari East Zone Bronze Award for Painting Kingson   Swargiary
Andra Pradesh Srikakulam South Zone Silver Award for Painting Raju   T
Andra Pradesh Vizianagaram All India Bronze Award in Printmaking Srinivasa Rao Taduturi
Andra Pradesh Srikakulam South Zone Gold Award for Printmaking Jagadeesh   Tammineni
Maharashtra Mumbai West Zone Bronze award for painting Archana Nirav Tanna
Tamil Nadu Nagercoil Nagercoil City Award for Painting Murugan   Thangaraj
Maharashtra Pune West Zone Bronze Award for Installation Jitendra Macchindranath Thorat
Uttar Pradesh Varanasi Central Zone Bronze Award for Ceramics Triveni Prasad Tiwari
Uttar Pradesh Kanpur Kanpur City Woman Artist Award Sharaddha   Tiwari
Andra Pradesh Vijayawada Vijaywada City Award for Painting Satya Narayana Tnvss
Tamil Nadu Coimbatore Coimbatore City Award for Painting Rajgopal . V
Delhi Delhi North Zone Silver Award in Pencil Drawing Pradeep   Vadher
Andra Pradesh Hyderabad Andra Pradesh State Award for Pencil Drawing Gouri   Vemula
Maharashtra Mumbai West Zone Silver Award for Ceramics Sneha Vishwanath Vengurlekar
Madya Pradesh Indore Central Zone Silver Award for Digital Art Aradhana   Verma
Chhattisgarh Durg-Bhilai Nagar Chattisgarh State Woman's Award Nandini . Verma
Delhi Delhi Delhi City Award for Sculpture Ratan Kumar Verma
West Bengal Kolkata Kolkata City Woman Artist Award Poornima   Verma
Uttar Pradesh Lucknow Lukhnow City Woman Artist Award Neha   Verma
Uttar Pradesh Varanasi Varanasi city Woman Artist Award Rajani Shreemukand Verma
Jammu and Kashmir Akhnoor Akhnoor City Award for Sculpture Jasleen Singh Verman
Goa Panaji South West Zone Silver Award for Installation Diptej Dilip Vernekar
Gujarat Ankleshwar Ankleshwar City Award for Painting Pankaj Ramesh Vishwakarma
Madya Pradesh Indore Central Zone Bronze Award for Sculpture Nitesh   Vishwakarma
Madya Pradesh Bhopal Central Zone Silver Award for Installation Jaya   Vivek
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Meenakshi   Wadhwa
Maharashtra Mumbai Mumbai City Award for Painting Pravin Mahadev Waghmare
Uttar Pradesh NOIDA Noida City Woman Artist Award Kavita Gandhi Wig
Uttar Pradesh Jaunpur Central Zone Gold Award for Painting Sunil Kumar Yadav
Uttar Pradesh Allahabad Central Zone Gold Award for Pencil Drawing Dheeraj   Yadav
Maharashtra Satara West Zone Gold Award for Installation Kailash Jagannath Yadav
Maharashtra Thane Thane City Award for Painting Nanasaheb Bhausaheb Yeole
2016 Prafulla Dahanukar Art Foundation. All Rights Reserved.